Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Zariadenie opatrovateľskej služby CilkaHľadať
 
 

História

ZOS CilkaZOS CilkaZOS CilkaZOS Cilka


 

Foto starej "Cilky" pred rekonštrukciou Foto starej "Cilky" pred rekonštrukciou

Foto starej "Cilky" pred rekonštrukciou Foto starej "Cilky" pred rekonštrukciou

Foto starej "Cilky" pred rekonštrukciou Foto starej "Cilky" pred rekonštrukciou

Foto starej "Cilky" pred rekonštrukciou Foto starej "Cilky" pred rekonštrukciou

 

 

Z histórie Zariadenia opatrovateľskej služby „ CILKA“

         Zariadenie opatrovateľskej služby „ CILKA „ na Ul. J. Kordoša  546/1 v Revúcej bolo zriadené v samostatnom objekte, ktorý bol pôvodne využívaný ako ubytovňa a ako zariadenie opatrovateľskej služby je v prevádzke cca 26 rokov. Pôvodný prevádzkovateľ bol Okresný úrad v Revúcej, no od roku 2002 je prevádzkovateľom Mesto Revúca. Objekt zariadenia je vedný na LV č. 2360 ako výlučné vlastníctvo Mesta Revúca. Vzhľadom na skutočnosť, že zariadenie opatrovateľskej služby už  nevyhovovalo súčasným  hygienickým normám, muselo  Mesto Revúca  po spracovaní projektovej dokumentácie začať  v máji 2010 s realizáciou  rekonštrukcie  a modernizácie tohto zariadenia. Rekonštrukcia zariadenia bola financovaná zo zdrojov EÚ so spolufinancovaním mesta v celkovej  hodnote 1 452 tisíc Eur a bola úspešne ukončená v decembri 2012.
     Pred začatím rekonštrukcie bolo v  zariadení umiestnených 45 klientov, z toho počas rekonštrukcie boli zabezpečené náhradné priestory pre  poskytovanie služieb 24  klientom, s tým, že zvyšných 21 klientov bolo umiestnených dočasne u rodinných príslušníkov. Po rekonštrukci zariadenia sa navýšila kapacita o 33 miest , teda celková kapacita je v súčasnosti 78 lôžok. Momentálne máme v zariadení ubytovaných 76 klientov.
         Zariadenie je situované v štvorpodlažnej budove s jedným podzemným a troma nadzemnými podlažiami. Do objektu je zabezpečený  bezbariérový prístup prístupovou rampou a po rekonštrukcií bola dobudovaná aj výťahová šachta s výťahom. Na prvom nadzemnom podlaží je zriadená stála opatrovateľská služba,teda oddelenie pre občanov odkázaných na pomoc inej FO pre bezvládnosť /stupeň odkázanosti V. a VI./,kde  je poskytovaná základná nepretržitá 24 hodinová starostlivosť ako ubytovanie, stravovanie a všetky potrebné úkony opatrovateľskej služby a taktiež 2x týždenne lekársky dohľad .  Kapacita je 18  lôžok a to v 14 jednoposteľových izbách a 2 dvojposteľových izbách. Izby sú vybavené polohovateľnými lôžkami so zábranami ku lôžku, ďalšia  časť ineriéru je vybavená vlastný nábytkom klientov.
Na druhom a treťom nadzemnom podlaží  je zriadené oddelenie  pre občanov odkázaných na pomoc inej FO /stupeň odkázanosti II.-IV./, kde sa poskytuje opatrovateľská starostlivosť denne od 7.00 hod. do 19.00 hod., ubytovanie,  pranie bielizne,hygiena, nákupy, lekárske vyšetrenia a ďalšie úkony definované  v osobitnom predpise Mesta Revúca. Kapacita je 60 jednoposteľových lôžok v 32 bunkách s vlastným zariadením na osobnú hygienu. Izby sú vybavené vlastným nábytkom klientov. Na obidvoch podlažiach  sú zriadené malé spoločenské klubovne, v ktorých sa môžu klienti  venovať rôznym spoločenským aktivitám.
Zariadenie nemá vlastnú kuchyňu, stravovanie je zabezpečené dovozom stravy od dohodnutého zmluvného partnera, ktorý má na túto činnosť oprávnenie a podáva sa v jedálni, ktorá je situovaná na prvom nadzemnom podlaží.
         V súčasnosti sa o 76 klientov umiestnených v zariadení stará 37 - členný  personál, z toho 28 opatrovateliek, ktoré zabezpečujú opatrovateľskú službu  v rozsahu určenom zákonom č. 448/2008 o sociálnych službách, 2 sociálne pracovníčky zabezpečujúce sociálnu rehabilitáciu, 3 pracovníčky zabezpečujúce výdaj stravy, 3  pracovníčky zabezpečujúce upratovanie zariadenia a 1 pracovníčka práčovne. Komunita klientov je vekovo príbuzná, priemerný vek v zariadení je 80 rokov. V zariadení momentálne žije 18 mužov a 58 žien. Pracovníčky sociálnej rehabilitácie pracujú s klientmi zariadenia , organizujú rôzne kultúrne a spoločenské aktivity so zameraním na aktuálne udalosti počas sviatkov a výročí, duchovné aktivity v spolupráci s cirkvami v našom meste, čítanie literatúry, opakovanie cudzích jazykov, skupinové terapie zamerané na spomienky z osobného života, pracovné terapie zamerané na nácvik a rozvoj činnosti. Pri všetkých aktivitách sa prihliada na individuálne schopnosti a požiadavky klientov s prihliadnutím na ich zdravotný stav.
Klienti sa aktívne zapájajú do týchto činností, radi si zaspievajú, hrajú spoločenské hry, robia ručné práce, tešia sa na teplé dni, ktoré budú tráviť v záhrade nášho zariadenia a veríme, že sa tešia na každý nový deň, ktorý príde...

Foto starej "Cilky" pred rekonštrukciou


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka