Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Zariadenie opatrovateľskej služby CilkaHľadať
 
 

ZOS CilkaZOS CilkaZOS CilkaZOS Cilka


 

Magická sila sviatkovVytlačiť
 

Jarné stretnutie s klientmi Zariadenia opatrovateľskej služby Cilka sa stalo už našou milou tradíciou a v rámci regionálnej výchovy sme sa tentokrát zamerali na magickú silu sviatkov a ich ľudových rituálov. Dňa 21. marca 2018 sme tak spoločne v podobe spomínania, rozprávania a čítania dali hold bohyne jari, ale zároveň sme vyjadrili pokoru a vďačnosť k našej krásnej prírode, že stále je k nám štedrá a láskavá.

Sviatky sú súčasťou našich životov, ich kalendárny, prírodný a životný cyklus. Veď sú to práve sviatky, počas ktorých si hojne vinšujeme, prajeme si rôzne dobré veci a tiež spomíname na pranostiky a povery našich predkov. A tak sa môže stať, že šedá každodennosť sa zmení na milý deň malých zázrakov.

Gustáv Reuss v monografii o Veľkej Revúcej uvádza Slnečnicu, ktorá chodí na poludnie po poliach a ak niekoho nájde spať, pichne ho do ucha alebo hrdla, v dôsledku čoho sa postihnuté miesto zapáli. Z polodémonov spomína vlkolaka, na okolí Revúcej nazývaného vrkolák, čo bol človek, ktorý sa v určitých obdobiach premieňal na vlka a v tejto podobe napádal ovce.

V dávnej minulosti bol zmok výrazná démonická bytosť. Mal podobu najčastejšie čierneho kuraťa, ktoré sa vyliahlo z najmenšieho vajca. Keď ho človek pod ľavou pazuchou nosil, pričom nesmel spať, prehovoriť, chodiť do kostola, modliť sa ani umývať, kým sa jeho chránenec nevyliahol. Za túto opateru mu potom tvor splnil akékoľvek želanie, avšak človek mu upísal svoju dušu – skrátka po smrti si jeho dušu vzal diabol. Jeho prítomnosť v domácnosti bola zárukou prosperity, bohatstva a šťastia.

Tieto a niektoré postavy zaznamenané v 19. storočí už patria dnes k zaniknutým, ale je stále milé si ich pripomínať. Rapídny ústup až zánik povier o nadprirodzených postavách, ale aj rozvoj empirických poznatkov o prírode v 20. storočí, súvisel s výrazným rastom vzdelanosti.

Vám všetkým prajeme príjemné prežitie sviatkov jari.

Text a foto: Oddelenie regionálneho rozvoja MsÚ Revúca - TIC

CIMG1156.JPG


 
 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka